PLC چیست ؟ مزایا و انواع مختلف PLC آکادمی ماهر

این چیزی است که کنترل را در یک کنترل کننده قابل برنامه‌ریزی قرار می‌دهد. ‌های کوچک ، رک و ماژول‌های ورودی و خروجی به صورت یک واحد از پیش بسته‌بندی می‌شوند. در این مقاله از گروه فنی مهندسی نیک صنعت، به این سوال جواب می‌دهیم که plc چیست و چه کاربردهایی دارد.

یکی از مهم ترین موارد در بررسی این ویژگی‌ها میزان حراکثر جریان مجاز پورت خروجی است. تعداد پورت‌های ورودی در کارت های DI می تواند 4، 8، 16، 32 یا 64 عدد باشد. اولین ترمینال از سمت چپ هر رله را محل تغذیه می گویند که معمولا با حرف N و L نمایش داده می شود. مقدار ولتاژی که یک رله 12 ولت نیاز دارد 24 ولت مستقیم و یا 230 ولت متناوت می باشد. استارتر ستاره‌ مثلث یک نوع استارت بسیار رایج است و در مقایسه با روش های راه اندازی دیگر موتورهای القایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

پی ال سی plc چیست؟

PLC چیست ؟ مزایا و انواع مختلف PLC آکادمی ماهر PLC ها را می توان از نظر سایز به کوچک و متوسط و بزرگ، از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی / خروجی دسته بندی نمود. پی ال سی ها دارای 4 نوع، مینی پی ال سی، پی ال سی کامپکت، پی ال سی ماژولار و پی ال سی رک می باشند. بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تعمیرات و سرویس های دوره ای نخواهد داشت. سخت افزار تشکیل دهنده PLC شامل CPU MEMORY، INPUT/OUTPUT، منبع تغذیه و ماژول برنامه نویسی می باشد. اما در مورد ساختار حافظه یا Memory موجود در PLCها باید عرض کنم خدمتتون که معمولاً این حافظه‌ها با استفاده از بایت‌ها، تک کلمات Single Word و یا double word سازماندهی می‌شوند. مثلا پی ال سی های قدیمی‌تر از کلمات حافظه 8 یا 16 بیتی استفاده میکنند.

  • همچنین در صنایع تولید پلاستیک, خدمات حمل و نقل, plc 1200 زیمنس کشاورزی,صنایع ساخت و ساز و صنایع تبدیل انرژی نیز کاربرد فراوانی دارد.
  • PLC ها برای اولین بار در صنعت تولید خودرو مورد استفاده قرار گرفتند تا بدین ترتیب کنترلرهای انعطاف پذیر ، مقاوم و آسان برنامه پذیر جایگزین سیستم های رله ای شوند.
  • استارتر ستاره‌ مثلث یک نوع استارت بسیار رایج است و در مقایسه با روش های راه اندازی دیگر موتورهای القایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.
  • PLCهای ماژولار دارای یک اسکلت (یا رک) هستند که واحدهای مختلف PLC با توجه به نیاز بر روی آن سوار می‌شوند.
  • کنترل‌کننده‌های قابل برنامه‌ریزی به طور گسترده در کنترل حرکت، موقعیت‌یابی یا گشتاور استفاده می‌شوند.
برخی از فرآیندهای خاص باید به طور دائم با حداقل زمان خرابی ناخواسته کار کنند. بنابراین، لازم است سیستمی طراحی شود که خطاپذیر باشد و بتواند فرآیند را با ماژول های معیوب مدیریت کند. بسیاری از PLC های اولیه قادر به نمایش گرافیکی منطق نبودند، و بنابراین در عوض به عنوان یک سری عبارات منطقی در نوعی قالب بولی، مشابه جبر بولی، نشان داده شد. با تکامل ترمینال‌های برنامه نویسی، استفاده از منطق نردبانی رایج تر شد، زیرا قالبی آشنا بود که برای تابلوهای کنترل الکترومکانیکی استفاده می‌شد. فرمت‌های جدیدتر، مانند منطق حالت و بلوک تابع (که مشابه روشی است که منطق هنگام استفاده از مدارهای منطقی مجتمع دیجیتال به تصویر کشیده می‌شود) وجود دارند، اما هنوز به اندازه منطق نردبانی محبوب نیستند. دلیل اصلی این امر این است که PLC ها منطق را در یک توالی قابل پیش بینی و تکراری حل می‌کنند و منطق نردبانی به شخصی که منطق را می‌نویسد این امکان را می‌دهد که هر مشکلی را در زمان بندی دنباله منطقی راحت تر از فرمت‌های دیگر مشاهده کند.

می‌توان گفت ﮐﻪ اﯾﻦ زﺑﺎن ﺑﺮمبنای ﻧﻘﺸﻪ ﻫﺎی ﻣﺪار ﻓﺮﻣﺎن، ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﺪه اﺳﺖ. اهمیت برنامه پذیر بودن یک دستگاه PLC به قدری زیاد است که اگر دستگاهی با دو قابلیت منطقی بودن و کنترل کنندگی در اختیار داشته باشیم ولی نتوانیم آن را به صورت دخواه برنامه ریزی نماییم، عملا این دستگاه به درد ما نخواهد خورد. اگر نتوانیم آن را برای انجام کارهای دلخواه خود برنامه‌ریزی نماییم. تشخیص ارور و خطا از جمله این قابلیت‌های ویژه است که با عبارت Interrupt در کد کارت مشخص می‌شود. خطاهای قابل تشخیص توسط این کارت ها عبارتست از قطعی سیم و اشکال در تغذیه سنسور…

انواع PLC ها

PLC اطلاعات دستگاه‌ها و حسگرها را از طریق واحد ورودی دریافت می‌کند. داده‎های دریافتی را پردازش کرده و سیگنال‌های فرمان را از طریق واحد خروجی بر اساس دستورات از پیش تعیین شده ارسال می‌کند. در نهایت تجهیزات متصل به خروجی از طریق سیگنال‌های فرمان کنترل می‌‌شوند. یک دوره plc خوب شامل آموزش کامل انواع زبان های برنامه نویسی plc می شود . پی ال سی ها به مانند کامپیوترهای رومیزی دارای ورودی ها و خروجی های متعددی هستند که بنا به نیاز این ورودی ها وخروجی ها استفاده می شود.

رایانه به‌عنوان PLC[ویرایش]

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار