کار با فلز برای ساخت جواهرات؛ انواع فلز، ابزارهای موردنیاز و مراحل ساخت چطور | brassonline

درصد طلای موجود در معادن کنونی الکتروم آناتولی غربی حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد است اما سکه‌هایی که از دوران لیدیه بر جای مانده حدود ۴۵ تا ۵۵ درصد طلا دارند. این آلیاژ ترکیبی است از مس به عنوان فلز پایه و روی و نیکل به عنوان عناصر حل شونده. ورشو به علت شباهت‌اش به نقره، نقره آلمانی و نقره انگلیسی نیز گفته می‌شود. ما در این مقاله به این سوال پر‌تکرار که آلیاژ چیست پاسخ دادیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

روش های تشخیص طلا از برنج

کار با فلز برای ساخت جواهرات؛ انواع فلز، ابزارهای موردنیاز و مراحل ساخت چطور | brassonline

لازم به ذکر است با تغییر نسبت مس و روی می توان خصوصیات برنج را تغییر داد و آن را سخت تر یا نرم تر رنگین فلز بازار کرد. این آلیاژ همچنین دارای کیفیتی به نام فوق الاستیسیته هستند. مانند پلاستیک، هنگامی که خم یا کشیده می شود، با حذف نیروی تغییر شکل به ظاهر اولیه خود باز می گردند. این ویژگی بازیابی شکل، در لوازم الکتریکی و الکترونیکی و در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که ممکن است با پوشیدن لوازم جانبی نقره ای مورد علاقه خود، محافظت مستقیمی را تجربه نکنید. اما خوب است بدانید که بدلیجات و زیورآلات نقره ای که می پوشید محافظت مفید و علمی اثبات شده در برابر باکتری ها را ارائه می دهد.

  • به همین خاطر در صنعت جواهرسازی برای درخشش بیشتر جواهرات ساخته شده از نقره استرلینگ از روکش نازک نقره خالص استفاده می‌کنند.
  • امروزه تقریباً 90% از فلزات برنج بازیافت می شوند، چون فلز برنج خاصیت مغناطیسی كمی دارد و به راحتی می توان آن را از فلزاتی كه معمولاً با آنها مخلوط می شود جدا كرد.
  • به همین دلیل مقدار فلز روی در برنج ها همواره کمتر از ۴۷% است ورنگ برنج به مقدار روی بستگی دارد.
  • اگر علاقه مند هستید که در زمینه جواهر سازی فعالیت کنید لازم است اطلاعات جامعی در زمینه مواد مورد استفاده در این صنعت داشته باشید.

نمونه شناخته شده این آلیاژ که گرید زنگ‌نزن نمی‌باشد دارای ۱۹درصد نیکل، ۱۲-۸درصد کبالت، ۵-۳درصد مولیبدن و ۶/۱-۲/۰درصد تیتانیم است. گرید زنگ‌نزن وابسته به عنصر کروم می‌باشد البته نه تنها به دلیل جلوگیری از زنگ زدن بلکه بدلیل تقویت قابلیت سختی‌پذیری آلیاژ که با وجود نیکل کاهش یافته‌است. این مورد تغییر فاز به مارتنزیت را در حین عملیات حرارتی تسهیل می‌کند. برخلاف آلیاژهای پرکروم که مارتنزیتی هستند، آلیاژهای با درصد نیکل بالا دارای ساختار اوستنیتی بوده و توانایی استحاله مازتنزیتی در آنها وجود ندارد.

پیش‌بینی رشد قیمتی ورق گرم در هفته جاری

برای استایل های مجلسی بدلیجات درشت برنجی و برای استایل های کژوال، بدلیجات ساده و سبک می تواند پوشش شما را خاص تر کند. برنج های جواهر سازی که حاصل ترکیب ۸۷.۵درصد مس و ۱۲.۵درصد روی می باشند. بیشتر در زیورآلات لباس، زنجیرها، کانال ها و … کاربرد دارند. آلیاژ ریخته‌گری با درصد زیاد مس، انواع برنج های ریخته‌گری، آلیاژهای ریخته‌گری برنز، که در اتصالات رادیاتور و لامپ کاربرد دارند. آلیاژ برنز که حاصل ترکیب ۹۸.۷۵درصد مس و ۱.۲۵درصد قلع می باشد. البته مقدار کمی هم فسفر در این ترکیب می تواند وجود داشته باشد.

به دلیل خواص الکتریکی و حرارتی آلیاژ برنج، در تولید قطعات الکترونیکی مانند سوکت‌های کارت‌های حافظه، اتصال‌های سیم کشی، پایه‌های باتری و کانکتورهای شبکه به کار می‌رود. مهره‌هایی از فلز سفیداصطلاحی است برای آلیاژهای قلع که در واقع نقره‌ای‌رنگ‌اند. ترکیب دقیق این آلیاژها را نمی‌توان مشخص کرد، زیرا در هنگام ریخته‌گری هر کسی ممکن است به‌سلیقه خودش از فلزات خاصی با درصدهای خاص استفاده کند.

آلیاژ چیست و در صنعت چه کاربردی دارد؟

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار